PADEL NYHED - Skal du være med i Arla Protein Foreningsligaen?

4. marts 2026 19:26 , af Jesper Andersen

 

Har du lyst til at få lidt ekstra fart i battet og samtidig være med i et nyt og sjovt turneringsformat? Så har du nu chancen! Støvring Tennisklub har mulighed for at stille ét eller flere hold i Arla Protein Foreningsligaen – en ny holdturnering for alle på tværs af køn og alder og for spillere på alle niveauer, hvor fællesskab og kampgejst går hånd i hånd.

🎾 Hvad går det ud på?

Arla Protein Foreningsligaen er en ny sommerliga for padelforeninger, der er skabt til klubber, der vil give deres medlemmer flere kampe, nye oplevelser og en god undskyldning for at spille mere padel.

Formatet er enkelt, tempofyldt og socialt:

  • Mixed hold med både herrer og damer
  • Kampe mod andre klubber i regionen
  • Alle kan være med
  • Fokus på spilleglæde, fællesskab og masser af energi
  • En holdkamp består af to gange to kampe (+ en evt. femte kamp) mod et af de andre hold fra den samme division/serie.

Læs mere om Foreningsligaen her: https://www.danskpadelforbund.dk/turnering/dpf-foreningsligaen/

💪 Hvorfor være med?

  • Du får masser af sjove kampe i løbet af sæsonen
  • Du lærer nye spillere at kende – både i egen og andre klubber
  • Perfekt til dig, der savner lidt konkurrence uden at det bliver ”alt eller intet

📅 Hvornår og hvordan?

Foreningsligaen starter d. 13. april og løber frem til d. 13. september.

Der er endelig tilmelding igennem Dansk Padel Forbund d. 22. marts, så meld dig gerne hurtigst muligt, så vi kan sammensætte de bedste hold.

Alle interesserede  er velkomne!

👉 Kontakt Bestyrelsen via klubbens hjemmeside eller Jesper Andersen på mobil 21646149.
Har du spørgsmål til formatet, så siger du bare til – vi hjælper gerne :-)